Kuidas mängida kasiinos vastutustundlikult?

Välja antud: 18.01.2021 | Uuendatud: 22.01.2024

 

Turvaline kasiino pakub palju lõbu ja võimalust mõnusalt aega veeta igal ajal igas kohas.

Veebimängud on tehtud parima graafikaga ning mõnel mängul on isegi eriti kaasahaaravad 3D animatsioonid.

Suuremates ja mainekamates mängukeskkondades pakutakse live-kasiino mänge ka šarmika live diileri seltskonnas.

Veebis raha peale mängimine on kasvav trend ning Eesti online kasiinodes saab igal nädalal tasuta spinne, boonuseid, kaotuste peale cashbacki ja palju muud põnevat.

Kõik see loob mängusõprade jaoks suurepärased võimalused võite püüda samal ajal igapäevaelust pausi pidades. Siiski tuleb rääkida ka sellest, et online kasiinodes mängimine võib kujuneda probleemiks.

Mis on online kasiinode põhimõte?

Online kasiinod on osa meelelahutuse tööstusest samamoodi nagu kino või teater. Selle eesmärk on pakkuda inimesetele emotsioone ning see saavutatakse läbi eriilmeliste mängude arendamise. Internetis mänge mänginud on meist peaaegu kõik.

Online kasiinodes saab tavaliselt valida, kas panuseid teha mänguraha eest mängude demoversioonil või kanda mängijakontole pärisrahale võimalusega ka võita päris suuri summasid.

Online kasiinod ei saa töötada ilma kasumita ning seetõttu on mängud üles ehitatud nii, et need maksavad välja umbes 90-99% kõigi tehtud panuste väärtusest. Sellest 1-10% moodustubki online kasiinode kasum.

Kindlasti oled kuulnud lauset, et maja võidab alati. Seda see tähendabki, sest suurema arvu panuste puhul statistiliselt maksavadki mänguautomaadid ja muud kasiinomängud välja pisut vähem raha kui mängijad sinna sisse panevad.

Millal võib mängimine muutuda probleemiks?

Keskmine online kasiino klient räägib, et mängud on osa tema elust. Need tekitavad tunde nagu oleksid osa mingist sotsiaalsest grupist.

Hea enesetunde loomisele aitab kaasa ka see, kuidas mängud on üles ehitatud- kirkad tuled, heliefektid, publiku kaasaelamine ja võimalus võita miljoneid. Nii see peakski olema, kuid pole saladus, et osade mängijate jaoks võib kujuneda see igapäevaelu segavaks teguriks.

vastutus

 

Nagu mistahes teise meeldiva tegevuse puhul, tuleb ka kasiinos osata head asja tarbida mõõdukalt. Me ei saa öelda täpselt kui palju keegi võib kulutada, sest kõigi materiaalsed võimalused on erinevad, kuid märksõna on just ise endale piirangute seadmises.

Mõned küsimused, mille järgi saab aimu, kas mängija käitub enda ja teiste suhtes vastutustundlikult:

1. Kas kasiinos mängimine segab igapäevaelu?
2. Kas tunned, et kulutad rohkem, kui saad endale lubada?
3. Kas mängimine mõjutab suhteid lähedaste inimestega?

Selleks, et veebis panustamine ei muutuks probleemiks, tasub järgida neid lihtsaid nõuandeid:

  • sea enda mängimisele rahaline piirang
  • aktsepteeri nii võite kui kaotusi
  • julge mängimine lõpetada

Loomulikult ei ole need probleemid iseloomulikud ainult veebis mängijatele vaid täpselt sama kehtib ka maapealsetes kasiinodes, pokkeritubades või spordibaarides mängijate kohta.

Tegelikult on teema isegi laiem, sest kõik teenusepakkujad, mis tegelevad pärisraha auhindade jagamisega, on vastutavad mõistliku mängimise eest.

Operaatorite ülesanne on tagada vastutustundlik mängimine juba algusest peale ja probleemsete mängijate jaoks püüda teenusele ligipääsu takistada või piirata. Isegi kraapekaartidest ja loterii mängimisest võib kujuneda sõltuvus.

Mis tegurid soodustavad probleemset mängimist?

Tänapäeva kiirelt muutuvas maailmas võistlevad kõik teenusepakkujad tarbija tähelepanu eest. Just sellepärast on oluline oma tarbimisharjumused läbi mõelda ja tarbida mõistlikult.

Ebatervislikust toitumisest ja vähesest liikumisest on palju räägitud, kuid sama kehtib internetis aja veetmise kohta.

Internetis pakutavad teenused ja eriti just mängud pakuvad võimalust igapäeva rutiinist korraks välja saada ning lasta ennast lõbustada nii, et ise ei peagi pingutama.

Kui rääkida lähemalt kasiinosõltuvusest, siis on tehtud uuringuid, mis viitavad sellele, et teatud hulgal inimesel on suurem võimalus selleks, et hasartmängude mängimine võib muutuda probleemiks.

Võib-olla oled isegi märganud, et on inimesi, kes sattuvad kergemini erinevate sõltuvuste küüsi olgu selleks siis alkohol, meelemürgid või mistahes teised halvad harjumused.

Muuseas, sagedamini võitlevad sõltuvushaigustega mehed, kuid ka naised ei ole neist kaugeltki puutumata.

turvaline kasiino

 

Inimestel, kes satuvad väga lihtsasti sõltuvuste küüsi, on tihti diagnoositud ka obsessiiv-kompulsiivne häire. Tegemist on vaimse probleemiga, mis avaldub sundmõtetes ja tegudes ilma, et inimese seejuures oma tegevust erilisel määral kontrollida suudaks.

Paljud finantsilised ja sotsiaalsed probleemid ongi seostatud just sellesama käitumishäirega. Näiteks inimesed, kes võitlevad hasartmängude sõltuvusega, kipuvad liialdama ka šopates.

Tüüpiline muster on selline, et šopates või kasiinos mängides tehakse seda seni kuni kõik raha on otsas. Seejärel saabub depressiivne seisund ja arusaam, et heaolu tunnet ei saa enam võimendada kuna vahendid selleks on lõppenud.

On tavaline, et mistahes sõltuvus võib viia ka järgmiste tagajärgedeni:

  • suured tuju kõikumised
  • depressioon
  • kuritegevus

Kokkuvõttes- sõltuvuslik käitumine on levinud kõikjal, mitte ainult online mängude maailmas.

Võrreldes ülemäärase šoppamise, söömise või mistahes muu tegevusega, on online kasiinos oma nii-öelda tarbimisharjumust lihtsam piirata. Kuid nagu juba ütlesime, võib mistahes kontrollimatu tarbimiskäitumine viidata obsessiiv-kompulsiivsele häirele ning seetõttu tuleks probleemi käsitleda terviklikult.

Kuidas turvaline kasiino tagab vastutustundliku mängimise?

See, kas online kasiinod tegelevad probleemsete mängijatega või mitte, pole päris nende vaba valik.

Eestis on kokku pandud nõuded ja reeglid, millele operaatorid peavad vastama, kui tahavad pärisraha peale õnnemänge pakkuda.

Eestis sätestab kõik hasartmängudega seotud reeglid Hasartmänguseadus. Reeglite täitmist jälgib ja tegutsemiseks litsentse väljastab Maksu- ja Tolliamet.

Esimene reegel on, et mistahes online kasiino lehel peab nähtavas kohas olema hoiatus selle kohta, et hasartmängud ei ole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Ja mitte niisama vaid ka selle sõnastus peab olema väga täpne.

Võib-olla oled isegi tähele pannud, et kasiinosid reklaamitakse meedias kui võimalust kiiresti ja suurema vaevata rikastuda. Tegelikult on selline reklaam vastutustundetu.

Teine oluline aspekt kasiinos mängides on mängija enda vastutus. On väga oluline ohtusid teadvustada ning juba enne mängima hakkamist seada oma mängimisele piirangud. Selle jaoks on operaatoril kohustuslik mängijale pakkuda võimalust seada limiit sissemaksetele, ajaline mängupiirang ja kaotuspiirang.

Sissemakse- ja kaotuspiirangud on tavaliselt kindla ajaperioodi peale näiteks sissemakselimiit päevas, nädalas või kuus. Ajaline piirang võib tähendada näiteks lubamist endale kasiinos veeta maksimaalselt 1-2 tundi päevas.

Konto täielik keelamine

Lisaks nendele piirangutele saavad mängijad alati taotleda täielikku hasartmängupiirangut. Selleks tuleb teha avaldus Maksu-ja Tolliametis.

Täieliku mängupiirangu saab seadistada ainult kasiinomängudele või siis ka spordiennustusele ja pokkerile.

Pole kahtlust, et teatud olukordades on selline enesepiiramine igati õigustatud, küsimus on pigem selles, kas mängijal on nii palju julgust ja võimet kontroll enda kätte haarata ja see otsus ära teha.

turvaline kasiino

Maksu-ja Tolliameti vahendusel õnnemängude piirangu taotlemisel tuleb arvestada, et seda ei saa tühistada enne kui valitud ajaperiood läbi on. Näiteks kuue kuulise piirangu puhul peadki ootama kuus kuud ning selle aja jooksul kasiinos mängida ei saa.

Heategevuslikud organisatsioonid

Eestis ja maailmas on palju organisatsioone, mis ongi keskendunud sellele, et aidata hasartmängude sõltuvusse jäänud inimesi. Üheks selliseks on Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus. Info ja kontaktid nende kohta leiab veebilehel https://15410.ee/

Taolised organisatsioonid tegelevad peamiselt järgmiste küsimustega:

1. Kuidas vähendada riski õnnemängudest sõltuvuse jäämiseks?
2. Kuidas aru saada, et võid olla õnnemängudest sõltuvuses?
3. Kuidas sõltuvusega hakkama saada ja ennast piirata?

Turvaline kasiino pakub mänguharjumuse piirajat

Ajalugu on näidanud, et kasiinosid päris ära keelata ei saa. Inimestele on alati meeldinud meelt lahutada raha peale mängudega ning keelamine viiks taolised tegevused lihtsalt illegaalsetesse kanalitesse.

Nii Eestis kui kogu maailmas tehakse palju ära, et muuta panustamine võimalikult turvaliseks. Alustama peaks aga iga mängija ise oma mängupiirangu harjumuse ülevaatamisega.

Lihtne on öelda, et ära panusta rohkem kui saad omale lubada kaotada või et ära püüa juba kaotatud raha tagasi võita.

Kahtlemata on need head soovitused, kuid mängutuhinas kipuvad need meelest ära minema.

Aitab see, kui määrad endale mängimise limiidid. Ka neid saab eemaldada, siis pole see nii lihtne ning Eestis tuleb piirangute eemaldamise järel oodata 7 päeva, et teha uus sissemakse või saada võimalus mängimisega jätkata.

Võimalust seada mängimise piirangud leiab tavaliselt kasiino mängijakontol seadete all. Need võivad olla märgitud menüü nimetusega “Limiidid” või “Mängupiirang”.

Kõige populaarsem ongi sissemakse piirang, sest nii on lihtne arvestada, kui palju soovid näiteks nädala jooksul kasiino meelelahutusele kulutada. Kui selle summa kaotad, ei mõjuta see sinu igapäeva elu negatiivselt. Kui võidad, on see ilus boonus ja lisakingitus.

Turvaline kasiino – Alternatiivsed võimalused

Kui sa ei soovi ennast ühegi piiranguga siduda, siis teine võimalus on mängida madalatel panustel.

Olgu selleks slotid või live kasiino, madalatel panustel mängides jätkub mänguelamust kauemaks olenemata sellest, kas võidad või kaotad.

Veel artikleid