Pokkeri reeglid ja strateegiad

Uuendatud: 16.01.2024

Pokker on populaarne kaardimäng, mille juured ulatuvad väidetavalt ammustesse Pärsia meresõitjate aegadesse, kes õpetasid mängu esialgse versiooni tolle aja prantslastele.

Tänapäeval populaarsed Texas Hold’em, Omaha, Seven-card stud ja teised pokkeri variatsioonid domineerivad nii maapealsetes kui veebikasiinodes.

Tüüpiliselt on pokkerimängu eesmärgiks mängija käes olevate kaartide ja laual olevate kaartidega moodustada kombo, mis annaks parema tulemuse kui teistel mängijatel.

Võit saabub küll alles siis, kui parima kaardikombo omanik ei lase ennast enne mängu lõppu välja bluffida.

Oasis/Caribbean Stud pokker on selles mõttes erinev, et mäng käib mitte teiste omasuguste vaid hoopis kasiino vastu.

Olemas on ka videopokker, kus diller puudub sootuks ning pokkerimäng rullub lahti mänguautomaadi formaadis.

Kus Eestis pokkerit mängida?

Suurem osa populaarseid Eesti online mängukohti pakuvad eelkõige kasiinomänge, mõned ka spordiennustust.

Online pokker on pigem traditsiooniliste online kasiinode pärusmaa, mille eesmärk on, et nende kliendid saaksid kõik mängud ühest kohast.

 1. 1.
  Betsafe
  Tee vähemalt 30 € suurune sissemakse ja saad 33 tasuta spinni
 2. 2.
  Olybet
  25 € riskivabalt! + 10€ sulas
  Boonuskood: CAS25
 3. 3.
  Optibet
  25 riskivaba spinni Legacy of Dead mängu
  Boonuskood: GURUERI
 4. 4.
  Unibet
  100% boonust + 20 tasuta spinni!
 5. 5.
  Coolbet
  Kasiinoguru ERI 200 Tasuta spinni
  Boonuskood: BOOK200

Eesti kasiinodest väärivad ära märkimist OlyBet, Optibet, Betsafe, Unibet ja Coolbet. Neist OlyBet pokker kasutab maailma kiireimini kasvavat Aasia keskset GGNetwork võrgustikku.

Maailma suurimas online pokkeritoas PokerStars taob tippunnil kaarte üle 150,000 mängija. Nende tarkvara on vabalt allalaetav ning kasutatav ka Eesti mängijate jaoks.

Unibet pokker

Unibet pokkeritarkvara on Eestis ainulaadne. Selle on välja arendanud Eesti ettevõte Relax Gaming ning sobib ideaalselt algaja mängija jaoks, kes alles pokkeriga tutvust sobitab.

Unibet pokkerikliendi saavad arvutisse alla laadida nii Maci kui PC kasutajad. Variant on ka veebilehitsejas mängust osas saada.

Unibet pokkeritarkvara on seadistatud nii, et profid ei saa kasutada pokkerikäe ja mängu analüüsimise programme, mis tähendab, et kõigil on võrdsed võimalused võita.

OlyBet pokker

OlyBet pokkerist juba natuke rääkisime. Pärast seda, kui maailma suurim pokkerivõrgustik Microgaming pillid kokku pakkis, tuli operaatoritel hakata alternatiive otsima.

Kui PokerStars välja jätta siis GGNetwork on kahtlemata üks parimaid alternatiive. Tegemist on Aasia suurima ning kõige kiiremini kasvama mängukeskkonnaga.

OlyBetis pokkerit mängides saad kuni 100% cashbacki ning igal nädalal üle 30 miljoni dollari eest garanteeritud turniire. Tegemist on Baltikumi suurima pokkeritoaga, kus pakutakse veel ka uue kliendi tervitusboonust.

OlyBetis on nii, et kui pokkerit mängida, tuleb igal juhul tarkvara oma seadmesse laadida.

Pokkeriturniirid maapealsetes kasiinodes

Kui huvitud pokkeriturniiridest maapealsetes kasiinodes, siis Olympic Casinos on kõik see olemas. Nende kodulehel leiab info turniiride, rahamängude, rankingu, klubide ja uudiste kohta.

Pokkeri ajalugu

Pokkeri kujunemislugu on äärmiselt huvitav, kuid täpseid andmeid on olnud raske leida. Arvatakse, et mängu nimi pärineb prantsusekeelsest sõnast “poque”, mis tõlgituna tähendab “koputama”.

On leitud ka selgeid tõendeid selle kohta, et 19. sajandil mängisid pokkerile sarnanevat mängu Mississippi jõesõitjad ja kullapalaviku ajal sisserändurid.

Eestis algas pokkeribuum juba üheksakümnendate lõpus, kui alguses hullutas rahvast videopokker. Peagi tüdinesid mängijad arvuti vastu mängimisest ning suunduti füüsilistesse mängusaalidesse.

Tänapäeval toimub Eesti populaarsetes online mänguportaalides ka rohkelt online turniire, sadade osalejatega.

Lühitutvustus ja pokkeri reeglid

Kõige tüüpilisemalt mängitakse pokkerit pokkeritubades ja isegi kodustes majapidamistes. Enne sajandivahetust 1998. aastal hakati pokkerit pakkuma ka netis.

Aja möödudes on püütud online pokkeritubasid teha algajate jaoks võimalikult lihtsasti “seeditatavateks”. Selleks puhuks korraldatakse ka spetsiaalselt uute mängijate turniire.

Pea kõiki pokkerimänge mängitakse 52 kaardist koosneva kaardipakiga. Juhuslikkuse suurendamiseks on live pokkeris kasutusel mitmeid kaardipakke, et mängijatel pole võimalik kaarte lugeda st. pidada arvet selle üle, millised kaardid on juba pakist välja tõmmatud.

Erinevad formaadid

Kui leiad endale sobiva pokkeritoa netis, siis paned tähele, et saad valida erisuguste laudade vahel. Populaarseimad on rahalauad, mille hulgast saad leida endale sobivad panuste tasemed.

Tõsisemad tegijad aga ka harrastajad armastavad ennast proovile panna ka turniiridel, kus mängides peab olema väga ettevaatlik, et mitte kohe välja langeda ning sisseostusummaga hüvasti jätta.

Kuidas alustada?

Pokkeri teeb eriliseks selle üsnagi kompleksne reeglite rägastik, mis tagab, et võidu saavutamiseks on tarvis nii oskusi kui õnne.

On täiesti tavaline, et algajad võivad kogenud pokkerikunnidele “koti pähe tõmmata”. Pikemate mängusessioonide jooksul on siiski kõvasid pokkeriässasid raske üle kavaldada.

Lisaks reeglite tundmisele ja õnnefaktorile mängib pokkeris üsna olulist rolli ka emotsionaalne pool. Seda eriti live pokkeri puhul, kui istud vastasmängijatega õlg-õla kõrval ning jutuvada võib vahel igasugu segavaid mõtteid tekitada.

Netis mängides saab järgida üsna täpset mängustrateegiat, mis pikemate perioodide peale peaks igal juhul tagama, et rahaliselt tuled plussi.

Texas Hold’em

Vaatame alustuseks, mida pakub Texas Hold’em, mis on konkurentsitult populaarseim pokkeritüüp.

Blindid ehk pimepanused

Mäng algab sellega, et diilerist vasakul istuvad mängijad asetavad panka pimepanused. Nii tagatakse, et on, mille peale mängida ning mängijad ei saa lihtsalt oodata parimat võimalikku kätt.

Pimepanuse väärtus on suure blindi puhul tavaliselt miinimumpanuse väärtus ning väikse blindi puhul pool või ⅓ miinimumpanusest. Iga mänguvooru lõppedes liigub pimepanuste panemise järjekord edasi järgmisele mängijale.

Jaotus ehk inglise keeles deal

Pokkerimängu ehk olulisim osa on kaartide jagamine nii, et iga mängija saab kaks kaarti. Neid kaarte nimetatakse taskukaartideks.

Mängu eesmärk on taskukaartidest ja laual olevatest kaartidest moodustada parim võimalik kombinatsioon ning samal ajal mitte lasta ennast mängust välja bluffida. Vahel võib juhtuda ka nii, et parim kombinatsioon moodustub ainult viiest laual olevast kaardist.

Panustamisraundid

Peale kaartide väljajagamist on mängijate kord hakata otsustama, kas soovitakse passida (selles voorus panustamisest loobuda), panustada, kaartidest loobuda, maksta suurima tehtud panusega võrdne summa või tõsta panuseid.

Panustamisvoore on neli:

1. Flopi-eelne, mis tähendab, et laual veel ühiskaarte pole, kuid taskukaardid on välja jagatud.
2. Flopil, kui kolm esimest ühiskaarti on juba laual
3. Turnil, ehk siis, kui ka neljas ühiskaart on laual
4. Riveri panused, siis kui kõik 5 ühiskaarti on lauale pandud

All-in

Mis juhtub, kui saad kätte head kaardid, aga žetoone nina ees on vähevõitu? See pole sugugi harv olukord ning sellisel juhul võid rahulikult mängida ja panustada ilma, et vastased saaksid sind loobuma sundida ainult sellepärast, et nad panustavad suurema summa.

Kui mängijal puudub panuse tegemiseks piisaval hulgal žetoone, saab ta siiski mänguvoorus kaasa lüüa lükates panka kõik oma žetoonid. Potentsiaalselt võid siis võita selle osa pangast, mis oli koos sinu viimase panuseni.

Millised on pokkeri võidukombinatsioonid ehk pokkeri käed?

Kui on soovi pokkerit mängida, siis kõige olulisemaks on teada milline kombinatsioon võidab millist kombinatsiooni. Allolevalt järjestame alates tugevamast kombinatsioonist kuni nõrgemani.

 

Mängija kellel on lauas kõrgeim kombinatsioon võidab antud käe. Muidugi võib juhtuda, et mängijate käed on võrdsed, seda juhul kui tugevaim kombinatsioon asub laual (viie jagatud kaardi hulgas). Sellisel juhul jaotatakse laual olev summa võrdselt veel mängus olevate mängijate vahel.

Nii nagu enne kirjeldatud jagab diiler igale mängijale kaks kaarti (Texas hold´em) ja lauale laotakse mänguraundi lõpuks viis kaarti. Neid viite kaarti saavad kõik mängijad kasutada parima käe saavutamiseks.

Tugevaimast nõrgemani:

 1. Kuninglik mastirida – Mängija kellel on ühes mastis rida 10-st kuni A-ni.
 2. Mastirida – Mängija kellel on ükskõik milline ühes mastis rida.
 3. Nelik – Mängijal on neli ühesugust kaarti
 4. Maja – Mängijal on kolm ühesugust jaarti ja veel üks paar
 5. Mast – Mängijal on juhuslikud ühest mastist kaardid
 6. Rida – Mängijal on ükskõik millisest mastist rida
 7. Kolmik – Mängijal on kolm ühesugust kaarti
 8. Kaks paari – Mängijal on kaks paari
 9. Üks paar – Mängijal on üks paar
 10. Kõrge kaart – Mängijal on kõrgeim kaart lauas

Pokkeri strateegia

Pokkeri kohta kasutatakse väljendit, et see on puuduliku infoga matemaatiline mäng, mis vastab ka tõele.

Teoreetiliselt võid enam vähem välja arvutada, millised kaardid on pakki veel alles jäänud, kuid see info ei anna kunagi piisavalt kindlust, et saaksid suurelt panustama hakata.

Heaks mängijaks saamine võtab kaua aega ja pühendumist. Kui mängid lihtsalt meele lahutamiseks, ka siis tahaks pigem võita kui kaotada.

Selleks, et mõista teiste mängijate käitumist ja otsuseid, kasutatakse pokkeris järgmised mõisteid:

 • agressiivne mäng
 • passiivne mäng
 • juhuslik mäng
 • teiste vigadest kasu lõikamine

Erinevate lähenemiste mõistmine on kasulik, et kohandada oma mängu vastavalt teiste lauas istuvate mängijate strateegiale.

Kuidas pokkeris võita?

Kõige olulisem on pokkeris osata valida, milliste taskukaartidega tasub üldse mängus kaasa lüüa. Pane tähele ka oma positsiooni lauas, et aru saada, kuidas see võib teiste mängijate ja sinu enda otsuseid mõjutada.

Lõppude-lõpuks, kui oled juba vähe osavam, oskad välja arvestada ka, millised panused on mõistlikud võrdluses pangas juba oleva summaga.

Emotsionaalne mäng

Lisaks teadmistele ja heale arvutamisoskusele on pokkeris kasulik omadus suuta oma emotsioone vaos hoida.

Kõigiga juhtub, et vahel lihtsalt kaardid “ei jookse” soovitud moodi või siis kipud ka heade kaartidega kaotajaks jääma. Sellistel puhkudel on targem teha mängimisest paus või sootuks mängimine lõpetada. Vähemalt selleks päevaks.

Head mängijad võidavad lõpuks alati

Pane tähele, et selle üle, kas oled hea või halb mängija, ei saa otsustada mõne üksiku mängusessiooni põhjal. Vahel on kaotused paratamatud. Kui eesmärgiks on plussi jääda, siis loeb see, kas suudad pikemas plaanis tarka mängu näidata.

Kui oled valmis õppima, siis pikapeale oskad välja arvutada igas olukorras oma teoreetilise võiduvõimaluse, õpid teiste mängijate panustamismustreid tundma ning vajadusel oskad ka bluffida.

Kõige tipuks on võimalik ka oma positsiooni teiste mängijate suhtes enda kasuks ära kasutada.

Kokkuvõte

Kui jutuks tulevad maailma kõige populaarsemad hasartmängud, siis pokker kuulub kahtlemata nende hulka. Edukas saamiseks ei piisa aga ainult õnnele lootmisest.

Pokkerilaua taga saad proovile panna oma teadmised ja närvid, sest ainult nii võid pikemas plaanis ka rahaliselt kasumisse jääda.

Kui otsustad, et pokker võiks olla sobiv viis raha teenimiseks, siis tasub arvestada, et pead mängima palju laudu ning vahel võib sisse tulla ka pikemaid võitudeta perioode. Tegemist on üsna pingelise elukutsega, mis paneb närvid tõsiselt proovile.