Hasartmängu piirangu registreerimine

Uuendatud: 09.10.2023

 

Üheksakümnendatel võisid kasiino mängusaalid olla parajad urkad ning endast lugupidavad inimesed sinna naljalt jalga ei tõstnud. Ühiskond on aga vahepeal arenenud ning Eesti riik on otsustanud, et meil siin võiks raha peale mänge pakkuda küll ja seda täitsa legaalselt.

Alates 2008. aastast kui Hasartmänguseadus paberile sai, on online mängude pakkujad järjest oma teenuseid laiendanud ja arendanud. Loomulikult pole ka tavalised inimesed sellest melust päris mööda läinud.

Kuigi hasartmängude reklaami võib teha ainult teatud piirangutega, siis väikse Google otsingu abil saab juba hea pildi ette, kus ja mida mängida saab. Valik on päris lai ning üldiselt võib öelda, et Eesti rahamängude pakkujate teenus on kõrgel tasemel.

Tegelikult polegi mingit põhjust meelega halba teenust pakkuda või mängureid tüssata. Kasiinomängude pakkujaid on nii palju, et halvale mänguplatvormile pole põhjust mitu korda tagasi tulla.

Kui asi aga liiga lõbusaks läheb ning slottidel spinnimine hakkab igapäevaeluga hakkamasaamist juba segama, siis võib see olla märk, et mängimist võiks hakkata piirama või kasutada lausa võimalust seadistada mängukeeld.

 

Meie aju on väga keerukas mehhanism. Seda pole vast vaja pikemalt seletadagi. Mõnel mängijal võib tekkida aga nii tugev tung aina rohkem ja rohkem mängida, et rahakoti paksus pole sellega päris võrdelises seoses.

Kasiinoplatvormide käigushoidjatel pole loomulikult midagi selle vastu kui keegi kõik oma maise varanduse neile annab. Sellegipoolest on mängukorraldajatel hoolsuskohustus. See tähendab, et igal võimalikul moel tuleks neil järele valvata, et keegi ei käituks ka netikasiinos vastutustundetult.

Siinkohal võiks ehk välja tuua mõned olulised nüansid, kuidas ära tunda, et kasiinos mängimine hakkab kontrolli alt väljuma ehk siis mängija ei kontrolli täielikult kui palju ta tahab mängida vaid pigem on emotsioonide meelevallas.

  1. Inimene, kes on seotud kasiinomängudega hakkab oma mängukirge varjama lähedaste eest ning valetama selle kohta kui palju ta mängib
  2. Võib juhtuda, et tekkima hakkavad võlad ning mängur kulutab kasiinos rohkem kui reaalselt saaks omale lubada
  3. Klienditugi peab kuulama sageli, et probleemne mängur soovib saada boonuseid või spinne ilma, et ta ise tahaks või suudaks teha pärisraha sissemakset
  4. Peale mänguseanssi tunneb mängija süütunnet, ahastust ja soovi kaotatud raha tagasi teenida

Probleemne mängurlus

Isegi, kui tekivad nö probleemid ja tõesti tunned, et mängukirg on väljumas või on juba väljunud kontrolli alt, siis pole see veel maailma lõpp.

Meile kõigile meeldivad teatud tegevused vahel ehk liiga palju. See ei tähenda, et oleksime halvad inimesed või peaksime end selle pärast kuidagi süüdi tunda.

Hasartmängusõltuvus aga on tõsine probleem ning sotsiaalteadlased on välja töötanud lausa diagnoosi, mida nimetatakse patoloogiliselt mängurluseks.

Viimatinimetatu on seisund, kui mängijal puudub igasugune kontroll oma mänguharjumuse üle ning sekkuma peavad oma ala spetsialistid meedikud, et haiget inimest veel kuidagi vee peal hoida ja samm-sammu haaval tervenemise rajale aidata.

Mängupiirangute liigid

Kui on soov oma õnn proovile panna online kasiinos, siis on seda võimalik teha väga turvaliselt ja vastutustundlikult.

Kõik seaduslikud Eesti kasiinod on struktureeritud nii, et panustamine on küll lihtne, kuid samal ajal pakutakse tuge, et mänguharjumus ei avaldaks mängijatele negatiivset mõju.

Kui paned raha kasiinosse sisse ja kaotad, siis tagasi seda juba niisama ei saa, isegi kui tuled lagedale mõne ettekäändega nagu et olid alkoholi tarbinud, meeltesegaduses või muul moel vastutustundetu.

Internetikasiinod peavad tagama selle, et kõik mängurid saaksid omale ise seadistada mängupiirangud.

 

Populaarsemate mängulimiitide hulka kuuluvad näiteks sissemakse-, panustamise- ja ajaline mängulimiit. Võimalus on ühendust võtta ka klienditoe esindaja ning paluda neil mängijakontole seadistada mängulimiidid.

Täielik mängukeeld

Kui tunned, et kasiinomängudest on täiesti kõrini ja kontroll enda mängukire taltsutamisel nõrk, tasuks kaaluda täielikku õnnemängude piirangut. Selle saab seadistada, kui logid sisse Maksu- ja Tolliameti lehele.

    1. Vali Maksu- ja Tolliameti lehel vasakul menüüs Registrid ja päringud

 

    1. Vali esindatavaks Füüsiline isik(ehk sina ise)
    2. Registreerimine punkti alt leiad Hasartmängu piirangu registreerimine valiku
    3. Saad mängukeeldu seadistada eraldi või kõigile korraga õnnemängudele, lotole ja totole.
    4. Kõige lõpuks pead otsustama perioodi, mille möödudes on võimalus piirang lasta eemaldada. Miinimum on 6 kuud ja maksimum 36 kuud.

 

Kust abi saada?

Hasartmängusõltuvus võib olla väga tõsiste tagajärgedega ning seetõttu on oluline õigel ajal probleemi olemasolu teadvustada ning probleemi tunnistada.

Et õnnemängudel panustamine ei muutuks mänguri ja tema lähedaste jaoks fataalsete tagajärgedega asjaoluks, siis tuleb aru saada ka sellest, et tegemist on haigusega, samamoodi nagu alkoholism või mistahes muu tõsine sõltuvushaigus.

Kord hasartmängudest sõltuvusse jäänud mänguritel on võimatu naasta mängimise juurde vastutustundlikult, sest ajapikku kujunevad negatiivsed mängumustrid taas välja samamoodi nagu enne.

Mängusõltuvusest vabanemine võib olla pikk ja keeruline protsess ning üksinda selle läbi tegemine võib olla ületamatu ülesanne.

Ideaalis võiks abi saada lähedastest inimestest, kelleks võivad on sugulased, tuttavad või pereliikmed.

Kui toetavaid lähedasi inimesi ei ole või on lihtsalt soov suhelda kellegi professionaaliga, siis on head teada, et Eestis tegutseb ka Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus. Keskus on riiklikult finantseeritud ning pakub abivajajatele tasuta tuge.