Return To Player(RTP) ehk kasumlikkus mängijale

Välja antud: 03.11.2020 | Uuendatud: 16.01.2024

 

Kui oled mänginud ise slottidel või jälginud mõnda striimerit seda tegemas, oled ehk kuulnud terminist RTP ehk Return To Player.

Eesti keeles “kasumlikkus mängijale” peegeldab seda, kui palju keskmiselt mängud tehtud panustega võrreldes võite välja maksavad.

Kui see kõlas esialgu segaselt, siis loe edasi ja saad teada, miks sellest nii palju juttu on. Tegelikult on tegu raha peale mängude puhul ehk kõige olulisema näitajaga üldse.

Mis võimalused on mängijatel üldse võita ja kuidas valida mänge, mis pakuvad sagedasemaid/suuremaid võite?

RTP lühiülevaade

Nagu juba öeldud, annab RTP mängijale ülevaate kui sagedasi ja suuri võite võiks ta keskmiselt mängudel oodata.

Mida suurem on mängu RTP väärtus, seda parem mängija jaoks, sest seda rohkem sellel mängul keskmiselt võidetakse.

Kõige tüüpilisemalt kirjeldatakse RTP väärtust protsentides, näiteks 97% RTP puhul võidavad mängijad keskmiselt mängu pandud 100 € pealt 97 € tagasi.

Muidugi ei ole see alati nii, sest RTP väärtus on arvutatud väga paljude spinnide peale. Võid panustada 100 € ja võita mitte midagi, aga võid vabalt tabada kõige esimese panusega kohe miljonitesse ulatuva jackpoti.

Kasiinomängude võlu ongi selles, et isegi, kui mängijale antakse ette orienteeruv kasumlikkuse näitaja, siis lõpptulemus on alati üllatus. Seepärast ei tasu ka RTP võtta ainukeseks kriteeriumiks, mille alusel omale meelepärast mänguautomaati valida.

Lõppude-lõpuks on oluline ka see, kuidas on mängu üldine atmosfäär, kas ja milliseid boonuseid tahad kasutada jne.

Oluline ongi mõista, et kasumlikkus mängijale ei kujune paari või paarisaja spinni alusel vaid seda arvutatakse miljonite keerutuste põhjal.

Lühikeste mängusessioonide jooksul võib juhtuda kõige ja tõele au andes- mäng, mis maksaks välja näiteks täpselt 95 eurot 100 spinni peale, oleks üpriski igav.

RTP slottidel: keeruline matemaatika, millele mängud on üles ehitatatud

Slotimängu RTP seadistamine on keeruline protseduur ning mida keerukamaks muutuvad mängud, seda raskem on ka kasumlikkust mängijale arvutada.

Mängude puhul, mis pakuvad hulka boonuseid ja paljusid võiduliine, peavad mängutootjad välja mõtlema, kuidas panna mäng välja maksma täpselt õiget ettenähtud protsenti.

Lõppkokkuvõttes maksab mänguautomaat välja ikka kindla protsendi rahast, mis mängijad sinna sisse kannavad.

Volatiilsus ja RTP: kaks sarnast, aga siiski erinevat näitajat

Kasumlikkust mängijale(RTP) aetakse vahepeal segi volatiilsusega ja vastupidi. Kuigi need kaks kontseptsiooni on teineteisele sarnased, pole need siiski päris samad. Eelnevalt rääkisime kasumlikkusest mängijale, vaatame nüüd lähemalt ka volatiilsust.

Lühidalt öeldes kirjeldab volatiilsus seda, kuidas kasumlikkus mängija jaoks realiseerub.

Vähemvolatiilsed mängud on seadistatud nii, et saad sagedasti väiksemaid võite. Nii saad mängida hulga mänguvoore ilma, et peaksid kartma, et raha kohe otsa saab.

Volatiilsemates mängudes on võidud tavaliselt sätitud boonusvoorudesse, kus võidupotentsiaal realiseerubki. Siiski ei tähenda see, et volatiilsed mängud oleksid mängija jaoks tingimata kasumlikumad, sest mängu tavarežiimil kipuvad võidud olema harvad.

 

Mida see mängija jaoks tähendab? Peamiselt seda, et kõik kõrge kasumlikkuse protsendiga (RTP) mängud ei pruugi olla mängija jaoks ka päriselt kasumlikud.

Kõrge RTP näitajaga mängud on targem valik, sest teoreetiliselt võid neil rohkem võita, kuid erinevus tuleb välja alles väga paljude mänguvoorude järel.

Pea meeles, et kui valid väga volatiilse mängu, võib juhtuda, et enne, kui jõuad RTP näidule ligilähedalegi, tuleb mängida tuhandeid voore.

Maapealsed või online kasiinod. Kummal on parem kasumlikkuse näitaja?

Enamik mängijaid, kes proovivad online mänge ja tavakasiino slotte, kipuvad olema arvamusel, et neist esimesed on paremad.

Kuigi kasiinomängude maailm on täis ebausku ja isegi valesid, siis see ei ole kindlasti üks neist.

Muuseas, online kasiino mängudel on ka mängija jaoks parem kasumlikkuse protsent. Isegi, kui tegemist on sama mänguga, siis mängu online versioon pakub märgatavalt kõrgemat RTP näitu.

Maapealsete kasiinode mänguautomaadid on seadistatud nii, et nende kasumlikkus jääb üldjuhul 70% kuni 90% vahele.

Eestis ei ole alla 90% RTP pakkuvad slotid lubatud, kuid vähestel neist küündib RTP siiski üle 92%. Seevastu online mängude puhul peetakse slotte, mille RTP jääb alla 94% – 95% juba üsna kehvadeks. Uuematel mängudel on tavaline, et RTP küündib 96% kõrgemale.

 

Millest selline erinevus? Põhjus on tegelikult väga lihtne. Kuna maapealsetes kasiinodes on mängusaali ruum piiratud, siis kulude katmiseks ja kasumi teenimiseks peab maja eelis olema suurem.

Online kasiinodes ruumipuudust ei ole. Operaatorid võivad vabalt lehele mängimiseks välja panna sadu või tuhandeid mänguautomaate. Neid saab mängida igal ajal 24/7 ning mingeid füüsilisi piiranguid ei laiene. Nii saavadki online kasiinod pakkuda mängijatele märksa paremat kasumlikkust ja vähem kaotusi.

Tõde ja müüdid RTP kohta slottidel

Lõpetuseks vaatame lähemalt tõeseid väiteid ja müüte, mis puudutavad kasumlikkust slotimängudel. Aastate jooksul on mängijate seas hakanud levima palju teooriaid, kuidas RTP töötab ning kuidas oleks seda ehk kõige parem enda jaoks ära kasutada.

1. Online kasiinod saavad slottide kasumlikkust mõjutada

Tegemist on müüdiga. Enamik mänguautomaate, mida veebilehtedel näed, ei ole isegi kasiinomängude operaatorite enda tehtud. Mänge renditakse mängutootjatelt ning need ka asuvad mänguloojate oma serverites, mis tähendab, et platvormil pole mängude seadetele mingit ligipääsu.

Mõned mängude arendamisega tegelevad ettevõtted, nagu näiteks Play’n Go, pakuvad erineva RTP’ga mänge, kuid kasiinod omalt poolt ei saa seda reguleerida.

2. Ühe mängusessiooni puhul ei mängi RTP mingit rolli

See võib olla nii tõsi kui vale. Lühikeste perioodide jooksul ei mängi tõepoolest see, kui kõrge on RTP, eriti suurt rolli. Mõne või mõnekümne spinni jooksul võib juhtuda absoluutselt kõike. Võid jääda ka täitsa ilma võitudeta, kuid see ei tähenda veel, et mänguga midagi valesti oleks.

Sloti RTP protsenti lühikeste mänguperioodide jooksul kindlasti ei saavutata, seega pole see näitaja sellistel puhkudel eriti oluline. Siiski, teoorias maksab mänguautomaat, mille kasumlikkus on 96%, rohkem võite kui näiteks mõni, mille RTP on 85%. Mõlema puhul võid nii võita kui kaotada, kuid teoreetiliselt võidad kõrgema RTP puhul lihtsalt rohkem.

3. Kasvav jackpot mõjutab sloti RTP näitu

Enamasti on see tõsi. Kasvava jackpotiga mängud pakuvad üldjuhul RTP’d, mille väärtus on umbes 94%. Kuid sellest arvust osa realiseerubki just jackpotipreemias. Tähendab see seda, et kui sa just jackpotti ei võida, siis eriti sagedasi ega suuri võite ei tasu loota.

Kõige suurema kasumlikkusega online mängud

Nüüdseks peaksid teadma RTP-st päris palju, seega on paras aeg vaadata, millised mängud pakuvad kõige kõrgemat kasumlikkust. Need ei pruugi olla parim valik, kui tahad saada ühte suurt võitu, aga tavaliselt pikema perioodi peale pakuvad need statistiliselt enim võite ilma, et vahepeal raha otsa saaks.

Mega Joker – RTP kuni 99%

 

Mega Joker on NetEnt nimelise kasiinomängude tootja kolme rulliku ja puuvilja sümbolitega klassikaline slotikas. Selle mängu puhul kõigub RTP olenevalt panuse suurusest, millega mängid. Parima kasumlikkuse saamiseks mängi 10 mündiga spinni kohta. Mega Jokeri puhul võivad võiduvõimalused suurendada, kui tead, millise Supermeter mõõdiku näidu ajal võidud välja võtta.


Jackpot 6000 – RTP väärtus kuni 98,8%

Jackpot 6000 on NetEnt nimelise mängutootja teine klassikaline mänguautomaat, mis sarnaneb Mega Jokerile.

Potentsiaalselt parima kasumlikkuse saavutamiseks pead jällegi mängima maksimaalse müntide arvuga mänguvooru kohta ja õppima, millise Supermeter mõõdiku näidu ajal on kõige kasulikum raha välja võtta.

Mängu plussiks ongi võimalus ise asjade kulgu mõjutada, mis slottide puhul on tavaliselt võimatu.

Chess Mate – 98.7%

Chess Mate mängu loojaks on suhteliselt tundmatu mängustuudio Multi Slot. Värviküllane ja ilusate animatsioonidega mäng pakub viitteist võiduliini, mitut boonusvooru(sealhulgas tasuta spinne kuni üheksakordse võidukordajaga) ning kõigile lisaks kasumlikkuse protsenti 98,7!

Chess Mate ei ole küll kõige levinum mäng, mida Eesti kasiinodes näed, aga igal juhul on see proovimist väärt.

1429 Uncharted Seas – 98.6%

Thunderkicki nimelise mängutootja “1429 Uncharted Seas” on nende üks vanemaid mänge. Graafika ega boonused ei ole midagi erilist, kuid kõrge kasumlikkus hoiab endiselt mängijaid põnevil.

Bloodsuckers – 98%

NetEnti kuulus “Bloodsuckers” räägib judinaidtekitava hirmuloo verejanulistest vampiiridest ja erinevalt eelkirjeldatud mängudest pakub see väga kaasaegset mänguelamust.

Tegemist on vähevolatiilse mänguga, millel kaks erinevat boonusvooru ja 25 võiduliini viiel rulliku. Kui sulle meeldivad vampiirid, siis sellel mängul lõikad kasu 98% kasumlikkusest!

Starmania – 97.87%

NextGen Gaming nimelise mängustuudio “Starmania” meenutab sulle kindlasti ühte teist hästi tuntud online kasiino mängu, mille nime ei ole vaja isegi nimetada.

Rullikutel näed värvilisi sümboleid, võite saad kümnel erineval võiduliinil nii vasakult paremale kui vastassuunas ning kasumlikkus mängijale küündib 97,87 peale.

Kings of Chicago – 97.8%

NetEnt mängutootja “Kings of Chicago” slott põhineb teisel populaarsel mängul – pokkeril. Tüüpiliste võidukombinatsioonide asemel, saad võite pokkerikäte eest nagu read, mastid, majad jne.

Kui sulle meeldib pokker ja samal ajal kasiinomängud, siis siin on need hästi kombineeritud. Kõrge kasumlikkus lisab üritusele veel rohkem mõtet juurde.

Devil’s Delight – 97.6%

Selle nimekirja viimane NetEnt mäng “Devil’s Delight” pakub samuti ahvatlevat kasumlikkust 97,6%. Ägedate animatsioonidega slotikal võid sattuda väärtuslike boonuste otsa ja asja teeb veel lõbusamaks “Soul-O-Meter” mõõdik.

Big Bad Wolf – 97.4%

Kasumlikkuse poolest selle nimekirja kõige kehvem mäng on Quickspini “Big Bad Wolf”. Põhineb see tuntud muinasjutul ning võib pakkuda igasugu ägedaid emotsioone. Sümbolid langevad positsioonidele kose-stiilis ülevalt alla ning väikesed põrsakesed võivad igal ajal wild asendussümboliteks moonduda. Tegemist on vähevolatiilse mänguga, mis pakub 97,4% kasumlikkust.

Veel artikleid