Seaduslikud hasartmängud

Välja antud: 28.02.2024

 

Hasartmängude teema on alati tekitanud inimestes vastakaid emotsioone. Eriti siis, kui ise mitte olla teemaga kokku puutunud.

Suurem osa inimestest eelistab hasartmängudest eemale hoida. Kui siis vahel lubatakse omale mõne lotopileti ostmine.

Statistika põhjal mängivad kasiinos rohkem mehed, kuid moodsatel aegadel on naised selles osas jõudsalt vahet vähendamas.

  • Mehi peetakse traditsiooniliselt riskialtimateks, kes on valmis raha mängu panema võimalusega summad mitmekordistada. Naisi peetakse ettevaatlikemaks.
  • Kuigi naised võivad olla teatud olukordades emotsionaalsemad, siis hasartmängude alustamine võib seostuda nende jaoks ka mingi sotsiaalse stigmaga.

Reaalsuses on raha peale mängurlus ühel või teisel moel eksisteerinud juba sajandeid. Inimloomuses on tahe võtta riske ning paljudes olukordades peamegi võtma riske, et saavutada mingi tulemus.

Mängurlus kui selline on kõige enam levinud aga just vaba aja veetmise võimalusena. Sõpradega kaarte tagudes või raha peale mistahes mängu või tegevust harrastades on põnevus lihtsalt suurem.

Hasartmängud võimaldavad sotsiaalset lävimist teiste adrenaliinihulludega. Tänapäeva online kasiinodes on aga sotsiaalne pool hakanud kängu jääma. Just üksinda kodus raha peale netis mängimine on oluline riskifaktor hasartmängusõltuvuse välja kujunemisel.

Virtuaalreaalsus pole siiski päris reaalsus olenemata sellest kui kaugele tehnoloogia areneb. Lõppude-lõpuks võiks öelda, et virtuaalreaalsus, mis püüab simuleerida reaalelu olukordasid, just suurendab sotsiaalset isoleeritust, sest tekitab võlts turvatunde, nagu oldaks osalised mingis sotsiaalses tegevuses.

 

Online kasiinod kohanevad alati mängija soovide ja vajadustega. Proovitakse üht ja teist ning kui miski töötab, arendatakse seda edasi. 2024. aasta seisuga oleme jõudnud punkti, kus tehisintellektile on pandud tohutud ootused ning online kasiinode tööstus on taolistele tehnoloogilistele uuendustele vägagi vastuvõtlikud.

Kuidas on mängude pakkumine korraldatud?

Kui mängus on pärisraha, siis on reeglid teised. Eriti puudutab see seadusandlust. Näiteks finantsnõustamistki ei tohi pakkuda keegi, kellel ei ole vastavat kvalifikatsiooni ja pabereid. Pole siis ime, et kõik need investeerimishaid igal pool oma blogides toovad välja, et tegemist ei ole finantsnõustamisega, kuigi tegelikult võetakse ilmselgelt autoriteedi positsioon.

Sama kehtib ka hasartmängutööstuses. Siin aga on päris üheselt mõistetav, et kõik, kes raha peale mänge pakuvad, peaksid järgima mingeid kokkulepitud reegleid. Eestis on need reeglid koondatud Hasartmänguseadus nimelises dokumendis.

Lühidalt, miks on vaja Hasartmänguseadust ja kuidas mängijad sellest võidavad:

  1. hasartmängukorraldajate jaoks on selge, mis tingimustel riik või piirkond lubab mänge pakkuda
  2. regulaatoritel(hasartmängude pakkujate üle järelvalve teostajatel) on arusaam, mida jälgida ja kuidas operaatoreid suunata
  3. mängijatel on arusaam ja kindlus, kes Eestis hasartmänge korraldada saavad ja mis tingimustel

Välismaa kasiinod

Eesti pole ainuke riik maailmas, mis välja töötanud Hasartmänguseaduse laadse dokumendi. Euroopas on mitmeid teisigi riike, mis aru saanud, et keelamisega kaugele ei jõua ning peab olema paindlikum.

Tuntumad hasartmängulitsentsi väljastajad on Malta, Curaçao, Man(saar Iiri meres), Kahnawake ja Komoorid. Nagu näha, siis on hasartmängude pakkumine üsnagi hall ala, selles mõttes, et vaid vähesed riigid maailmas on püüdnud mängurlust reguleerida mingi juriidilise raamistiku tekitamisega.

Kui natuke rohkem asjasse süveneda, siis kõik eelnimetatud piirkonnad püüavad hasartmängulitsentside müümisega raha teenida. Reaalsuses on Kahnawake või Komooride regulaatoril väga keeruline kui mitte võimatu ka päriselt mingit järelvalvet online kasiinode tegevuse üle teostada.

 

Veel artikleid